top of page
Търсене

Корпоративна социална отговорност, устойчиво развитие и ESG

  • Снимка на автора: Dessie Beleva
    Dessie Beleva
  • 19.05.2023 г.
  • време за четене: 2 мин.

Актуализирано: 25.05.2023 г.

Днес термините “Устойчиво развитие”, “Корпоративна социална отговорност (КСО)” и ESG (Environmental, Social and Governance) или ЕСУ (екологични, социални и управленски аспекти на устойчивото управление) се употребяват често, но дали зад думите можем да открием истински дълбокото им съдържание или това е просто мода, която ще отмине?


Бихме определили Корпоративната социална отговорност (КСО) като израз на добронамерената и мъдра политика на всяка организация в посока постигане на позитивни резултати, както за хората, така и за околната среда, защото съществува в синхрон с дейността на организацията и постепенно става част от нейното ДНК.
Прилагането на КСО практики често е въпрос на здрав разум и води до редица позитивни резултати. Характерно за тези политики е, че имат потнциал да надграждат дейността на всяка организация, която ги прилага, водят до икономии и по-добро представяне.

Устойчиво развитие е концепция, която се стреми да задоволи сегашните нужди на обществото, без да застрашава способността на бъдещите поколения да задоволят своите нужди. То се основава на баланс между социални, икономически и екологични аспекти, като целта е да се създаде хармонична връзка между хората и околната среда.


Чрез прилагена на принципите на устойчивото развитие се насърчава отговорно използване на ресурсите и енергията, намаляване на замърсяването и отпадъците, защита на биоразнообразието и подкрепа на социалната справедливост. Това означава, че трябва да мислим не само за текущите ни нужди, но и за дългосрочните последици от нашите действия върху планетата и хората.


Устойчивото развитие е важно за нашето бъдеще, тъй като ни позволява да живеем в хармония с околната среда, да поддържаме качеството на живот на нашите общности и да запазим ресурсите за бъдещите поколения.


ESG е акроним, който се отнася до екологичните, социалните и управленските аспекти на инвестирането и дейностите в предприятието. Терминът се използва за описване на факторите, които се измерват и оценяват в рамките на устойчивото и отговорно инвестиране и управление.


Еnvironmental (екологичните) аспекти се отнасят до влиянието на дейността на една компания върху околната среда. Това включва енергийна ефективност, управление на отпадъци, замърсяване и изменение на климата.


Social (социалните) аспекти се отнасят до взаимодействието на компанията с хоратя - със служителите, клиентите, общността и по-широката общественост. Те обхващат трудовите стандарти, човешките права, разнообразието, здравето и безопасността на работното място.


Governance (управленските) аспекти се отнасят до управлението, политиките и процедурите в рамките на компанията. Това включва прозрачност, корпоративна отговорност, независимост на ръководителите и етично поведение на всички.


ESG факторите се използват и от инвеститорите за оценка на дългосрочната устойчивост и потенциалните рискове и възможности на една компания.




Comments


bottom of page